|مؤسسه تخصصی آل یاسین|

emailآخرین رویدادها:  
  • آثـار ماندگـار 6
  • آثـار ماندگـار 5
  • رونمایی از کتاب شهیده ولایت
  • آثـار ماندگــار 4
  • آثـار ماندگــار 3
  • آثـار ماندگــار 2
  • اســوه تاریخ
  • آثـار ماندگـــار 1
adsپیوندها
امام خمینی
امام خامنه ای
random-hadisحدیث تصادفی
سخنی از بهشت
adsاعلانـات

امام زمان(عج)

تبیان به نقل از گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، در متون اصیل اسلامی و روایات پیامبر اکرم صل الله علیه وآله و ائمة اطهار علیهم السلام  مطالب بسیاری در زمینة وقایع ظهور و دست‌آوردهای حکومت منجی عالم بشریت بیان شده است که در مجموع به دو بخش قابل تقسیم‌ هستند؛

الف) مطالب کلی امامت؛

ب)قیام حضرت حجت علیه السلام و دستاوردهای آن   

در رابطه با قسمت (الف) باید گفت: امامت در فرهنگ اهل بیت عبارت است از خلافت و جانشینی پیامبرصل الله علیه وآله در نگهداری دین و حفظ حوزه مسلمین و امام کسی است که از طرف خدا و رسول برای رهبری و راهنمایی مردم در تمام امور دینی و دنیوی تعیین شده است. با توجه به مسئولیت‌هایی که امام دارد هم ازعلم امامت برخوردار است و هم از گناه و اشتباه مصون است.

چنین شخصیتی نمی‌تواند نسبت به مردم سخت‌گیر، خشن، بی‌رحم و ... باشد بلکه همان‌گونه که حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در توصیف امام می‌فرمایند: «انیس و دوست مردم است و همانند پدری دل ‌سوز و برادر مهربان و مادر پرعاطفه نسبت به فرزند کوچکش به آنها مهر می‌ورزد؛ امام به منزلة یک پناه‌گاه امن مردم در هنگام وقوع پیش‌‌آمدهای ناگوار است.» (2)

امام واسطه فیض خداوند است که به برکت وجود او برکات الهی شامل حال مردم می‌شود. زمین به برکت وجود امامان، نعمت‌های الهی نظیر روییدنی‌ها و میوه‌ها و محصولاتش را در اختیار جهانیان قرار می‌دهد و آسمان، باران و سایر روزی‌ها را بر آنها نازل می‌کند (3) و اگر لحظه‌ای وجود امام از نظام آفرینش حذف شود زمین اهل خود را هلاک می‌سازد.(4)

چگونه متصور است که چنین انسان‌هایی که مظهر کامل اسم رحمان و رحیم خداوند متعال محسوب می‌شوند و مسئولیت دارند که بشریت را با حکمت، موعظه حسنه، احسان، صحبت و ملاطفت به سرچشمه رستگاری برسانند افرادی جنگ‌افروز و خشونت‌طلب باشند؟

 

ب) از مجموعه روایات مربوط به زمان ظهور امام زمان علیه السلام چنین برمی‌آید که آن حضرت (عج) در شرایطی ظهور می‌کنند که انسان‌ها از جور و ستم حکومت‌های ظالم و مکاتب دروغین مدعی نجات بخشی بشریّت به تنگ آمده و در نتیجة ی به بی‌راهه رفتن‌ها جامعة جهانی دچار انواع بلاهای اجتماعی شده‌ است که از آن جمله می‌توان به وقوع جنگ‌های خانمان‌سوز، ظلم و ستم، فساد اخلاقی و عقیدتی و ناامنی اشاره کرد.

بحران‌ها و آشوب‌های مختلف اجتماعی، در مجموع شرایطی را فراهم می‌کنند که وقتی حضرت به اذن پروردگار عالم ظهور کنند و مردم را به سوی خود فرا می‌خوانند در کمترین زمان ممکن از سرتاسر عالم انسان‌های عدالت‌خواه و تشنة امنیّت و آسایش خود را به نزد آن حضرت می‌رسانند و لحظه به لحظه بر تعداد یاران وی افزوده می‌شود تا به آنجا که در کمتر از یک سال به کمک خود مردم، حکومت عدل جهانی در سراسر کره زمین استقرار پیدا می‌کند و بساط ستم و ظلم و تعدی برچیده می‌شود و بشریت به آرزوی دیرینة خود که همانا صلح و امنیّت و آسایش کامل است دست می‌یابد.

واضح است که این کار به راحتی هم انجام نمی‌گیرد چه بسیار افرادی که منافع نامشروع خود را در خطر دیده و به مخالفت با آن حضرت برمی‌خیزند و در صدد جنگ برمی‌آیند که امام مهدی علیه السلام نیز مانند همة اولیای الهی با شیوه‌های مختلف آنها را به راه راه است فراخوانده از وارد شدن به جنگ برحذر می‌دارد و چنانکه در فرموده امام صادق علیه السلام آمده است؛ آن حضرت (ع) آنان را با کلامی حکیمانه دعوت به پذیرش حق می‌کند و با زیباترین و شیرین‌ترین سخنان آنها را موعظه می‌کند که بسیاری از آنها توجه کرده به حقّ گردن می‌نهند و دست از مخالفت و ستمگری و تعدی برمی‌دارند.(5)

با این همه افرادی هم پیدا می‌شوند که همچنان عناد ورزیده و بر موضع ظالمانة خود پافشاری می‌کنند؛ حضرت مجبور می‌شوند که در مقابل آنها به شیوه‌های قهرآمیز متوسل شوند. در اشاره به این حقیقت، در روایات می‌خوانیم که آن حضرت (عج) از ظالمان و ستم‌پیشگان انتقام می‌گیرد(6) تا جور و ستم را از ریشه برکند. شوکت و عظمت پوشالی سرکشان را درهم ‌بشکند؛ کاخ شرک و نفاق را ویران سازد و شاخه‌های گمراهی و شقاوت و فسق و فجور را قطع کند. (7)

اینجاست که مسئله انتقام خون به ناحق ریخته شدة مظلومان عالم از آدم تا آخرالزمان مطرح می‌شود چنانکه در بخشی از دعای ندبه در اشاره به این واقعیت می‌خوانیم: کجاست آن‌که انتقام خون انبیاء و فرزندان انبیاء را می‌گیرد و خون کشتة در کربلا را باز می‌ستاند...(8)

از مشاهده این قبیل تعابیر برخی به این اشتباه دچار شده‌اند که آن حضرت (عج) چگونه از کسانی که در زمان شهادت امام حسین علیه السلام حضور نداشتند انتقام خواهد گرفت؟ مگر می‌توان فرزندان را به جرم گناهان پدرانشان به قتل رساند؟ برخی از روایات به این قبیل توهمات پاسخ داده‌اند. از جمله، در روایتی که از امام رضا علیه السلام نقل شده، وقتی از آن حضرت (ع) سؤال می‌شود که : درباره این سخن از امام صادق علیه السلام که فرمودند: «هنگامی که قائم ما قیام کند نسل کشندگان امام حسین علیه السلام را به کیفر جنایت پدرانشان به قتل می‌رساند» چه می‌فرمایید؟

ایشان فرمودند: «بلی، چنین روایتی حق است.

آنان پرسیدند: این کار چگونه با مضمون آیه‌ای که می‌فرماید: «هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نمی‌کشد.»9 جور در می‌آید؟

امام (علیه السلام) فرمودند: سخن خداوند متعال کاملاً صحیح است، اما بحث در این است که ایشان آن دسته از فرزندان قاتلان امام حسین علیه السلام را به قتل می‌رساند که آنها به آن جنایت هولناک پدرانشان دل خوش می‌دارند و حتی به آن افتخار می‌کنند. و هرکس که به بدکاری رضایت دهد، همانند انجام دهندة آن است. از این رو اگر مردی در مشرق به ناحقّ کشته شود و دیگری در مغرب بر آن رضایت دهد در پیشگاه خداوند شریک قتل آن بی‌گناه محسوب می‌شود و قائم آل محمّد صل الله علیه وآله هم وقتی که قیام می‌کند آنان را به خاطر رضایتشان به جنایات پدرانشان و افتخار و مباهاتشان به آن جنایت، کیفر می‌کند.(10)

نتیجه آن‌که امام زمان پس از ظهور، هرگز، خود آغاز کنندة جنگی نخواهد بود و آن جنگ و خونریزی عظیمی که از آن سخن به میان می‌آید قبل از ظهور به‌دست سران حکومت‌های ظالم و استکباری به بشریت تحمیل خواهد شد و آن‌گاه که آن حضرت در نتیجة عناد اهل باطل مجبور به مبارزه قهرآمیز با آنها می‌شود، ابتدا با حکمت و موعظه نیکو آنان را به پذیرش حق دعوت کرده و از مقابله با خود برحذر می‌دارد و در آن مرحله نیز تنها با طغیان‌گران و سرکشان عنود به جنگ خواهد پرداخت تا دست از عناد بردارند و از هرگونه تعدی و ستم به دیگران خودداری کنند و این همان روشی است که همة انبیای الهی آن‌را به کار بسته‌اند بدون اینکه کوچک‌ترین صدمه‌ای به انسان‌های بی‌گناه و مستضعف وارد شود.

به بیان دیگر آن حضرت (علیه السلام) در حقیقت در راستای دفاع از حق و حقوق توده‌های مردم و برای رهایی آنها از ستم ستمگران به جنگ اقدام می‌کنند؛ لذا وقتی سؤال می‌شود که امام زمان (عج) پس از ظهور چگونه عمل خواهند کرد؟ در روایتی آمده است که: به سیره و روش جد بزرگوارش رسول اکر م صل الله علیه وآله عمل خواهند کرد.

 

پی‌نوشت‌ها:

و ما أرسلناک إلاّ رحمة للعالمین، سورة انبیاء(21)، آیة 1.107

کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 1، ص 2.200

همان، ج 4، ص 3.577

طاهری، حبیب‌الله، سیمای آفتاب، ص 4.9

مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج 53، ص 5.11

موسوی اصفهانی، محمدتقی، مکیال المکارم، ج 1، ص 6.49

فیومی اصفهانی، جواد، صحیفة المهدی، ص 139 و دعای ندبه و 7.

همان، ص 8.140

سورة فاطر(35)، آیة 9.18

مجلسی، محمدباقر، همان، ح 45، ص 295 و بحرانی، سیدهاشم، تفسیر برهان، ج 2، ص 418. شیخ صدوق، محمد بن علی بن الحسین، عیون اخبار الرضا(ع)، ج 1، ص10.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی طرید

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • تاریخ نشر: سه شنبه / ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

جنایت

حکومت

رهبر

روایت

ظهور

پدر

پیامبر

کربلا

کلام

گناه

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

پشتیبانی